Kasmetinis Kruonio žygis

1946 metais, naktį iš vasario 15-osios į 16-ąją Kruonio miške žuvo trys jauni partizanai Jurgis Krušinskas – Žiedelis, Antanas Lekavičius – Gulbinas, Pranas Žukauskas – Šalmas, norėję iškelti trispalvę. Visi jie tebuvo 21- 22 metų amžiaus. Po Atgimimo, Vytauto Markevičiaus iniciatyva, pradėta minėti jų žūtį Kruonio miške, rengiant dar tada ne tiek gausius minėjimus. Jūrų skautija ,,Divytis“ žygiu į Kruonį tradiciškai kasmet pagerbia tiek šiuos ir kitus 30 šiame miške žuvusius, tiek ir visus kitus didvyrius, už mūsų Tėvynės brangiausią vertybę – jos Laisvę paaukojusius brangiausia, kas turėta gyvenime.

Jau tapo tradicija, kad kasmet grupelė vyresnių amžiumi Jūrų skautijos ,,Divytis“ jaunuolių, dar mokinių, 51 km žygio pradžia pasirenka Kauno karo muziejaus kiemelį. Žygiuojama, kaip ir minėti žuvę trys partizanai, nakčia. Šiemet jaunuoliai išvyko vasario 14 d. 17 valandą. Šiemet šiai žygio grupelei vadovauja jau ir KASP savanoriu spėjęs tapti, karininko profesijos sieksiąs jūrų skautas, Kulautuvos mokyklos abiturientas Mykolas Velžys. Kartu žygiuoja jūrų skautai: klaipėdietis Ernestas Ūdra bei Domeikavos gimnazistai Egidijus Budus, Aivaras Kavaliauskas ir Karmėlavos gimnazistas Domantas Butkus.  Šie jaunuoliai, būdami ir mūsų organizacijos Jūrų kadetų įgulos nariai, šį žygį skiria ir Lietuvos valstybės bei šalies skautų judėjimo šimtmečiui. Prie jų prisidės ir 1919 m. Lietuvos kario uniforma vilkintis kaunietis, Karo istorijos klubo ,,Grenadierius“ narys Jokūbas Adamonis.

Šiemet naujovė ta, kad minėtų jaunuolių nuo Nežinomo kario paminklo atnešta amžinoji ugnis liepsna pirmą kartą bus uždegti Kruonio minėjimo laužai, atminimo aukuras. Tradiciškai ilgiausią žygį atlikusiems jūrų skautams suteikiama teisė pakelti ir viso minėjimo Lietuvos trispalvę, tarsi taip leidžiant šios kartos jaunuoliams užbaigti 1946-ųjų anų trijų jaunų partizanų pradėtą žygdarbį.

Kaip įprasta, vasario 15 d. dauguma kitų jaunesnių jūrų skautų, atvykusių ar traukiniu nuo Pravieniškių, ar autobusais nuo Rumšiškių, patriotiškai su vėliavomis žygiuoja į Kruonį apie 25 kilometrus. Dabar jau daug metų į Kruonį žygiuoja ir iš kitų vietovių, ir kitų organizacijų skautai, šauliai, savanoriai. Vakare visi dalyvaujame Šv. mišiose Kruonyje, iškilmingoje eisenoje į Kruonio mišką ir visada labai patriotiškame minėjime prie didžiulių laužų, šalia paminklo ir kryžiaus žuvusiems.

Dalinamės jaunesniųjų žygio ir vyresniųjų žygio pradžios akimirkomis: